31 Mayıs 2008  yılında kurulan Gümüşhane Üniversitesi bünyesinde 7 Fakülte, 1 Enstitü(Sosyal Bilimler Ensitüsü ile Fen Bilimleri Enstitisü birleştirilerek Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne dönüştürülmüştür.), 2 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu ve 11 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

    Daire Başkanlığımız Üniversite kampüsünde, Sağlık Yüksekokulu binasının zemin katında hizmet vermektedir. Bu kampüste Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilmler Fakültesi, İletişim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Turizm Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Gümüşhane Meslek Yüksekokulu ve Gümüşhane Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Bu birimlerin öğrenci iş ve işlemleri  Daire Başkanlığımız tarafından yürütülmektedir.

   Ayrıca İlçelerde hizmetini sürdüren  Kürtün Meslek Yüksekokulu, Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokulu ve Kelkit Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu, Torul Meslek Yüksekokulu, İrfan Can Köse Meslek Yüksekokulu öğrencilerine ait işlemleri,  Daire Başkanlığımız koordinatörlüğünde kendi bünyelerinde kurulan öğrenci işleri tarafından yürütülmektedir.