DC ile ders geçmenin şartı nedir?

Bir dersi DC ile geçebilmek için o dersi aldığınız dönem ortalamanız 2.00 ve üzerinde olmalıdır. Bu linkteki hesaplama tablosunu kullanıp not ve ortalamalarınızı hesaplayabilirsiniz.

Bir dersim DC iken diğer FF olan dersimi bütünleme sınavında geçtiğim takdirde ortalamam 2.00 üzerine çıkacak, bu durumda DC olan dersin bütünleme sınavına yine de girmek zorunda mıyım?

Eğer final notlarınız sonrasında DC dışında kaldığınız dersler varsa ve bu derslerden bütünleme sınavlarında geçtiğiniz zaman dönem ortalamanız 2.00 üzerine çıkacaksa DC olan dersinizin bütünleme sınavına girmek zorunda değilsiniz.

DC olan dersim dönem ortalamam 2.00 üzerinde olmasına rağmen kaldı olarak gözüküyor, neden?

Final sınavları sonrasında veya bütünleme sınavları sonrasında akademik takvimde yer alan sınavların son açıklanma tarihine kadar DC olan dersleriniz geçmenize rağmen kaldı, kalmanıza rağmen geçti olarak gözükebilir, bu durum kaldığınızı veya geçtiğinizi göstermez, asıl sonuçlar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından sınavların son açıklanma tarihinden sonra gerekli düzenlemeler yapılınca gözükecektir.

Ortalama Hesaplama